Ana İçeriğe Geç »Hangi Ürün Nerede Kullanılır ?

SİLİKA JEL :

Silika jel en yaygın olarak kullanılan nem alıcıların başında gelir.

Silika jel yüksek nem adsorpsiyon kapasitesine sahiptir. Ağrılığının % 35 - 40’ına varan nem tutma özelliğine sahiptir. Spesifik yüzeyine oranla çok yüksek düzeyde kurutma kapasitesi vardır. Çevre dostudur ve ekonomiktir.

Kapalı ortamlardaki rutubet küf ve mantar oluşumuna, çeşitli hasarlara, dejenerasyonlara, bozulmalara ve kabarmalara sebebiyet verir. Silika jel kuvvetli nem alıcı özelliği sayesinde ortamdaki fazla nemi alır ve bu olumsuzlukların oluşmasını önleyerek eşyaları/ürünleri korur.

Paket beyaz silika jel genel olarak tek seferlik (içine konacağı ambalaj açılıncaya kadar ya da sevkiyat/depolama boyunca belli bir süre için) kullanıma uygundur. Depolama ve saklamada da kullanılabildiği gibi özellikle ihracatlarda, denizaşırı sevkiyatlarda ürünleri nemin olumsuz etkilerinden korumak için yaygın olarak kullanılmaktadır.

Paket indikatörlü silika jel sevkiyatlarda da kullanılabileceği gibi özellikle ürün ve eşyaların güvenli bir şekilde muhafaza edilmesi, saklanması ve depolanmasında kullanılır. İçerisindeki turuncu veya mavi silika jel sayesinde nem alma kapasitesi dolduğunda renk değiştirir(turuncu yeşile veya beyaza , mavi ise pembeye döner). Yenisi ile değiştirilmesi gerektiği kolayca anlaşılır. Bu sayede özellikle hassas ve değerli eşyaların korunmasında verimli bir kullanım sağlanır.

Dökme silika jel (beyaz,turuncu ve mavi) ağırlıklı endüstriyel amaçlı olmak üzere çeşitli kullanım alanlarına sahiptir.

 

Silika jel aşağıdaki alanlarda ve nem istenmeyen her türlü ortamda kullanılabilir :

Takım çantaları               Depolama kapları                           Kasalar ve mahzenler                             

Yük konteynerleri            Depolanan araçlar                          Bataryalar     

Tekstil malzemeleri         Ayakkabılar                                     Tıbbi malzemeler

Çekmeceler                    Devre levhaları                                Ateşli Silahlar

Araç gereçler                  Sanat eserleri, resimler                    Kamera, fotoğraf ekipman ve filmleri  

El sanatları                     Otomotiv sanayi                               Spor malzemeleri

Gıda ürünleri                  Karavan yük bölümleri                     Koleksiyonlar (pul,para vb.)

Optik aletler                    Evcil hayvan mamaları                    Bilgisayarlar ve Aksesuarları

Elektronik ürünler           Deri ürünleri                                     Tohumlar

Endüstriyel ürünler         Trafolar                                            Metal ve makine aksamları

Mücevherler                   Ecza ürünleri ve vitaminler               Arşivler, kütüphaneler

Cd-rom,Dvd kutuları      Sülfonasyon tesis kolonları               İstenmeyen gazların uzaklaştırılması

Yağ tankları                   Kimyasal tankların nefeslikleri          Tank depolama sahaları

Kuvvet santralleri           Laboratuvarlar                                  Hava kurutucuları

Soğutucu gaz dryerları  Pianolar

 

Silika jelin nem alma (adsorpsiyon) kapasitesi :

25°C’de Nem Yüzdeleri : 

%20 bağıl nem  = %  8

%40   ‘’        ‘’      = %16

%60   ‘’        ‘’      = % 24

%80   ‘’        ‘’      = % 32

 

* Silika jel 1-500 gr arasında değişen yüksek nefes alma kapasitesine sahip özel paketlerde ve ve çeşitli gramajlarda dökme olarak satışa sunulmaktadır. Silika jeli hangi miktarda kullanabileceğinizi saptayabilmek için "Silika Jel Rehberi" sayfasını inceleyebilir ve "Silika Jel Miktar İhtiyaç Tablosu" ndan faydalanabilirsiniz. 


 

SİLİKA JEL İLE ÇİÇEK KURUTMA NASIL YAPILIR ? :

Hiç aldığınız güzel bir çiçeği  ya da buketi saklamayı düşündünüz mü ? Tabii, onları tersten asarak doğal  haliyle kurutabilirsiniz ancak gerçekçi renkler ile daha hızlı sonuçlar elde etmek için silikajel ile kurutmayı tercih edin.  Bu çok, çok daha kolay!

İhtiyacınız olan ilk şey biraz silika jeldir. Çiçek kurutmada kullanacağınız silika jel yapraklara zarar vermeyecek evsafta olmalıdır. "silikajelmarket.com" dan temin edebileceğiniz "çiçek kurutucu silika jel" bu iş için uygundur. İndikatörlü silika jel de ihtiva ettiği için silika jelin nem alma kapasitesinin dolduğunu hemen anlayabilirsiniz. Böylelikle ne zaman rejenere etmeniz veya değiştirmeniz gerektiğini kolay saptarsınız.

Şimdi kurutmak istediğiniz çiçekleri alın ve sapını kesin. Daha sonra mümkün olduğunca dar ama çiçekler için yeterince geniş olan bir kaba dik koyun. Eğer aynı anda kurutmak istediğiniz birden fazla çiçek varsa, daha geniş bir kavanoz, kase, ya da benzeri bir kap kullanmak isteyebilirsiniz. Sadece sıkıca kapatılabilecek şekilde kapaklı bir şey seçtiğinizden emin olun.

Silikajeli çiçeklerin boıyunun yarısına kadar çiçeklere zarar vermeyecek hassasiyette hafifçe dökün. Çiçeklerin dik ve düz olduğundan emin olmak için kontrol edin, daha sonra çiçekleri tamamen kapsayacak şekilde, daha fazla silika jel dökün.

Sonra kapağı kapatın ve silikajelin varolan nemi üzerine çekmek suretiyle çiçekleri kurutmasını bekleyin. Bu kurutma işlemi çiçeğin türüne bağlı olarak, 4/5 günle 10 gün arası sürer. Örneğin papatya gibi ince bir çiçek bir kaç gün içinde kuruyabilir, ama kalın bir gül tam 10 gün sürebilir.

Hazır olduğunu düşündüğünüzde, çok dikkatli bir şekilde silika jel ve çiçekleri başka bir kaba boşaltın. Çiçekler çok hafif ve kırılgan olmalıdır. Hala ağır veya esnek iseler , hala nemli kalmışlar demektir, kapağı tekrar kapatın ve birkaç gün daha kurutmaya devam edin. 

Konu ile ilgili videolar için lütfen tıklayınız :

How to Dry Flowers with Slica Gel 


 

AKTİF ALUMİNA :

Aktif alumina endüstriyel tesislerde hava ve çeşitli gazların kurutulmasında, özellikle doymuş gaz ve sıvı akımlarının dinamik adsorpsiyon koşullarında kurutulmasında kullanılan bir adsorbandır. Kompresörlerde, sıvı içi rutubet almada ve kuru hava sistemlerinde uzun süre güvenle kullanılmaktadır.

Çok düşük dew-point (çiğ noktası sıcaklığı)  noktalarında verimli kurutma sağlamaktadır.

Karbondioksit, ağır metal, sülfürler ve hidrokarbonlar gibi safsızlıkların tutulmasında, suda flor tutmada, klor tutucu olarak ve her türlü inorganik/organik gazın kurutulmasında kullanılır.

Yüksek kimyasal saflıktadır.

Isıtmasız hava kurutucularında da kullanılır.

Yüksek bağıl nemlerde kurutma prosesine başlar.

Yüksek nem tutma kapasitesi vardır.

Parçalanma ve ufalanmaya karşı dirençlidir.

Rejenerasyon için enerji ihtiyacı düşüktür.

* Aktif alumina dökme olarak 25 kg'lık kolilerde satışa sunulmaktadır.


 

AKTİF KİL :

Aktif kil bulunduğu ortamdaki bağıl nem oranına göre belli kapasitelerde havadan ve gazlardan nem alarak ortamdaki nemi miktarını düşürür. Silika jelden alınan verimi alabilmek için silika jele göre %30 daha fazla miktarda kullanmak gerekir.

Aktif kil, depolama, sevk ve proseslerde oluşabilecek korozyon problemlerini önler. Vasıflı toprağın işlenmesi ile elde edildiğinden doğa dostu olup su içerisinde kolay çözünerek kullanım sonrası çevreye zararı yok denecek kadar azdır. Korozyon problemini önlemek için en ekonomik çözümdür.

37 gramlık üniteler halinde satışa sunulmaktadır.

Aktif kilin nem alma (adsorpsiyon) kapasitesi :

% 20 Bağıl Nem Ortamında 1Ünite Kil 3 gr nem tutar.

% 40 Bağıl Nem Ortamında 1Ünite Kil 6 gr nem tutar.

% 60 Bağıl Nem Ortamında 1Ünite Kil 9 gr nem tutar.

Aktif kilin normal koşullar altında adsorpsiyon yüzdesi :

% 20 Bağıl Nemde Ağırlığının %  8-10

% 40 Bağıl Nemde Ağırlığının % 16-19

% 60 Bağıl Nemde Ağırlığının % 25-30

* Bağıl nem oranları, ortamdaki hazne sıcaklığı ve zaman gibi faktörler  nem alma miktarı ve hızını etkiler.

* Aktif kil dökme olarak 25 kg'lık kolilerde satışa sunulmaktadır.


 

KONTEYNER KURUTUCU PAKETLER :

Günümüzde dünya dış ticaretinin % 90’ı denizyoluyla taşınmaktadır. Denizyolu taşımacılığının kayda değer bir bölümü ise yük konteynerleriyle yapılmaktadır. Navigasyon esnasında, deniz ortamında gündüz ve gece arasında oluşan yüksek sıcaklık farkından dolayı konteyner içindeki havadaki mevcut rutubet yoğuşmaktadır. Bunun bir sonucu olarak, konteyner içerisindeki ürünler nemden olumsuz etkilenmekte,  maddi hasarlar oluşmaktadır.

Konteyner kurutucu paketler 60-80 gün sürekli çalışarak nemin kondense olmasının önüne geçer. Kendi ağırlığının %100' ü kadar su ve nem adsorbe edebilir.

Konteyner yüklemelerinizin varış noktasına nem sorunu dolayısıyla hasara uğramadan gönderilmesi, ürün kalitesinin bozulmaması için konteyner kurutucu paket kullanımı önemle tavsiye olunur.

1kgluk ambalajlardaki konteyner kurutuvu paketler askılı ve askısı 2 tipte mevcut olup 20’ft konteyner için 20x1kg paket, 40’ft konteyner için 40x1kg paket kullanılması uygundur.

* Konteyner kurutucu paketler 20x1 kg = 20 kg'lık  kolilerde satışa sunulmakta olup askılı ve askısız olmak üzere iki tipi mevcuttur. 20'ft konteyner için 20 adet (20x 1kg = 20 kgl'lık 1 koli), 40'ft konteyner için 40 adet (40x1kg = 20 kg'lık 2 koli) kullanılması önerilmektedir.


 

NEM İNDİKATÖR KARTLARI :

Nem indikatör kartları konulduğu kapalı ortamdaki bağıl nem miktarı hakkında bilgi edinmeye imkan verir. Ortamdaki bağıl nem oranı belli bir seviyeye geldiğinde karttaki işaretli kısımlar renk değiştirir. Paketlenen ürünlerin sevkiyatı ve depolaması aşamalarında nem miktarının indikasyonu için kullanılır.


 

VCI KOROZYON ÖNLEYİCİ ÜRÜNLER:

VCI Korozyon Teknolojisi günümüzde metal korozyonu ile mücadelede kullanılan, eski yöntemlere nazaran temiz, uygulama kolaylığı sağlayan ve performansı yüksek modern bir yöntemdir.

VCI ambalaj ürünlerindeki uçucu  yapıya sahip moleküller paslanmanın önlenmesi istenen metal yüzeyini kaplayarak koruyucu bir tabaka oluşturur. Bu görünmeyen koruyucu tabaka metali etkili bir şekilde korozyondan, paslanmaktan korur.

VCI ambalaj ürünleri kağıt, P.E. film, torba ve balonlu naylon formunda üretilmektedir.

K70 - Kraft VCI Kağıt :

70 gr/m2 kraft kağıt özelliğinde olup ekonomik VCI kağıt çeşididir. Bir yüzeyi baskılı diğer yüzeyi aktif VCI içeriğine sahiptir.

Flex VCI Kağıt :

Krepe yapısı ile esnek, şekil alabilir ve yoğun VCI içerikli üründür. Her türlü parçada uygulama kolaylığına sahiptir. İstenirse polietilen laminasyonlu olarak da üretilebilmektedir.

WP-2000 VCI Kağıt :

Çift katlı laminasyona sahip olup etkin ve uzun dönemli korozyon koruması sağlayan özel bir üründür. Üst yüzey polietilen laminasyonlu ve baskılıdır.İç üzey uzun dönem koruma sağlayan etkin VCI konsantrasyonu içerir. Dışarıdan gelen sıvı, nem ve diğer korozyon etkilerine karşı fiziksel olarak ta bir koruma sağlamaktadır.

VCI P.E. Film ve Torbalar :

Yoğun VCI konsantrasyonu muhteva eden ve ihtiyaç duyulan kullanım alanına özel üretilen polietilen film ve torbalardır.

VCI Balonlu Naylon :

Ürünlerinizi hava yastığı P.E. ile darbelerden koruyan ve aynı zamanda VCI konsantrasyonu sayesinde oksidasyonu önleyen bir üründür.


 

OKSİJEN EMİCİ PAKETLER :      

Tedarik zinciri süreçlerinin uzadığı günümüzde pek çok gıda ürün market raflarında tüketici tarasından normal raf ömrü süresinde tüketilememektedir. Bunun bir sonucu olarak iade ve iadeler nispetinde firmaların zayiat oranları artmaktadır. Bu tip olumsuzların önüne geçilmesi ve yüksek raf ömrü istenen durumlarda en doğal koruma yöntemi oksijen emici paketleri kullanmaktır. Bu yöntem üreticilerin diğer koruma yöntemlerine (çeşitli katkı malzemeleri ile gıda kalitesi düşürüp, raf ömrünü uzatma gibi) göre tercih ettiği bir uygulama olmaktadır.

Oksijen emici paketler uygulandığı gıda ambalajında oksijen konsantrasyonu  % 0.1 altına indirerek gıdaların oksijen nedeniyle oluşabilecek oksidasyonlardan koruyup  gıdanın evsafı nispetinde raf ömrünü arttırır. Böylelikle ürünün ilk günkü tazeliğini uzun süre muhafaza etmesini sağlar.

Yaygın olarak kullanılan MAP (Mosifiye Atmosferli Ambalajlama - ambalaj içeriğindeki oksijenin yerine azot ve karbondioksit gazı basılması) uygulamasına da bazı dezavantajları nedeniyle (gıdanın rengini değiştirme, sulandırma gibi) oksijen emici paketler alternatif olabilmekte veya MAP ambalajlama ile beraber kullanılabilmektedir.

Oksijen emici paketler FDA uyumlu olup gıda ile temasında sakınca yoktur.

Çeşitli gıda tiplerine göre en uygun oksijen emici paketi tespit etmek önemli olup, teknik bir iştir. Bu hususta gereken teknik destek verilmektedir.

Ürünün oksijen emme kapasitesine göre 30/50/100/200 cc'lik çeşitleri bulunmaktadır. EV TİPİ NEM ALICI PAKETLER (Nem-Çek & Nem-Tut) :  

Nem-Çek nem alıcı paketler - özellikle askı imkanı bulunmayan - çekyat, baza, koltuk altı, çekmece ve dolaplarda aşırı nemden kaynaklanan rutubet, küf ve kötü kokuyu engellemek amacıyla özel olarak dizayn edilmiştir. 

Özelliği sayesinde havanın içerisindeki nemi ve kötü kokuyu ortalama 60 gün boyunca bünyesine çeker ve sıvılaştırarak bünyesinde biriktirir. Özel dayanıklı ambalajı sayesinde dışarıya herhangi bir şekilde sıvı veya katı sızdırma yapmaz. 

Her bir paket 18x20 cm ebadındadır.

Nem-Tut kapalı alanlardaki aşırı nemli ortamlarda eşyaların korunmasını sağlar. Rutubetlenme, küflenme ve kötü kokuları önler.Özel içeriği sayesinde ortamdaki nemi bünyesine çeker, suya dönüştürür ve altındaki özel sızdırmaz haznesinde hapseder. Sağlıklı, güvenli ve kuru ortamlar sağlar, rutubetin neden olduğu tüm olumsuzlukları kısa sürede ve gözle görünür biçimde ortadan kaldırır.

Özel şeffaf haznesi sayesinde ortamdan toplanan nemi rahatlıkla görebilir, böylece ürünü kapasitesini doldurduğu zaman değiştirebilir ve ortam koşullarını istenen şekilde koruyabilirsiniz.

Askılı tasarımı sayesinde elbise dolaplarında, depolarda, çamaşırhanelerde, teknelerde, garajlarda, bodrumlarda, karavanlarda ve daha pek çok yerde rahat ve pratik bir şekilde kullanılabilir.

Nem-Tut nem alıcı paketler özgün tasarımı ile yaşam kalitenize katkıda bulunur. 

Nem-Tut Çalışma Prensibi ve Dikkat Edilecek Hususlar :

Nem-Tut içerisinde bulunan özel kimyasal karışım sayesinde ağırlığının % 100'ü kadar su buharını adsorbe etmeye (rutubeti çekmeye) yarar ve bu sayede ortamda meydana gelebilecek su buharı yoğunlaşmasını (rutubeti) engelleyerek istenmeyen koku ve küf oluışumunu engeller. Özel ambalajı sayesinde ön yüzeyden su buharını çeker ve özel içeriği sayesinde sıvılaştırarak alt kısımdaki haznede biriktirir. İlk hafta alt kısımdaki haznede sıvı birikmesi gözlenmez, ikinci haftadan itibaren çalışma evreleri gözle takip edilebilir. Uygulandığı ortamın rutubet durumuna göre ürünün ömrü 45-75 gün yani ortalama 60 gündür. Her bir paket 15-20 m3 hacimde 450 gram nem alma kapsitesine sahiptir.

Önemli Not : Paket içeriği tamamen bitip ağırlığı kadar su buharını çektikten sonra paket açılmadan ve oluşan sıvıya temas edilmeden ürün çöpe atılmalıdır.